REKLAMA

Zobaczcie jak dzisiaj wyglądały Bieszczady. Czeka nas zmiana pogody (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY/PODKARPACIE. Bieszczady o każdej porze roku i każdego dnia zachwycają. Zdjęcia pochodzą z kamer Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Czeka nas ocieplenie, któremu będzie towarzyszyć silny wiatr i opady marznące, powodujące gołoledź.

– W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, miejscami marznącego powodującego gołoledź. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od -3°C do -1°C. Temperatura minimalna wystąpi na początku nocy. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr od 70 km/h do 80 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W najwyższych partiach gór obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

– Zagrożenie lawinowe występuje głównie na stromych i bardzo stromych stokach o wystawie północnej i północno-wschodniej z dużą ilością zmagazynowanego świeżego śniegu. Silny wiatr transportuje śnieg na strony zawietrzne i odkłada go za przełamaniami terenu, oraz w formacjach wklęsłych (leje, jary). Utworzyły się tam depozyty sprasowanego śniegu w postaci desek, które mogą być słabo związane ze starą mocno zmrożoną warstwą śniegu. Grubość pokrywy mocno zróżnicowana 20 – 150 cm, narastająca wraz ze wzrostem wysokości, dochodząca lokalnie do 200 cm – informuje na swojej stronie GOPR Bieszczady.

Fot: BPN

 


17-01-2024


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.